Kimchi to tradycyjne danie kuchni koreańskiej, które składa się z fermentowanych warzyw. Podstawą kimchi jest kapusta pekińska i biała rzepa, doprawione gochugaru (mielonym chili) lub gochujang (kremem z chili), imbirem, zieloną cebulą i czosnkiem. W niektórych wersjach kimchi znaleźć można także słone owoce morza takie jak suszone krewetki.
Przygotowanie kimchi jest bardzo proste. Warzywa należy pokroić, posolić, doprawić i odstawić na kilka dni do sfermentowania w temperaturze pokojowej. Kimchi podawane jest jako dodatek do zup, makaronów, mięsa, ryżu czy chociażby kanapek. Smakuje dobrze zarówno na ciepło jak i na zimno.
Znajdziesz mnie na Instagram: mecooksblog oraz Facebook: MeCooks

Składniki na kimchi.
- 90 dkg kapusty pekińskiej
- 4 duże ząbki czosnku
- 3 łyżki sosu sojowego
- 4 łyżki kremu paprykowego gochujang
- 5 łyżek soli
- woda
- 4 sztuki zielonej cebuli
- 40 dkg białej rzepy
- 3,5 centymetrowy kawałek imbiru
- 2 łyżki cukru kryształu
Jak zrobić kimchi.
Kapustę pekińską przekroić wzdłuż na cztery części a następnie na kawałki o długości pięciu centymetrów. Krojoną kapustę włożyć do dużej miski, dodać sól i wlać na tyle wody, aby zakryć całkowicie kapustę. Wymieszać, przykryć dużym talerzem, który obciążyć czymś ciężkim. Odstawić na trzy godziny. Kolejno, kapustę przelać przez durszlak i pozostawić na nim przez 15 minut do osuszenia.
Kapustę przełożyć do miski, dodać krojoną w słupki rzepę oraz zieloną cebulkę, tarty imbir, przeciśnięty przez praskę czosnek, cukier, sos sojowy i krem paprykowy. Wszystkie składniki wymieszać a następnie przełożyć do dużego słoika. Słoik zostawić w temperaturze pokojowej na kilka dni.

Warto wiedzieć robiąc kimchi.
Odmian kimchi są setki i w zależności od regionu, można w nim znaleźć inne dodatki. Robiąc kimchi poza kapustą i rzepą możecie dodać także marchew, która nada mu nieco słodkiego smaku.
Ja do doprawienia kimchi użyłam sosu sojowego. W klasycznym przepisie kimchi doprawiane jest sosem rybnym.
Po włożeniu warzyw do słoika powinny nam pozostać około cztery centymetry puste pomiędzy warzywami a pokrywką. W czasie fermentacji warzywa zaczną się unosić i jeśli będzie ich za dużo w słoiku wypłyną na zewnątrz. Ja robię kimchi w słoiku, który jest prosty i nie zwęża się ku górze. Pozwala mi to dodatkowo obciążyć warzywa małą miseczką. Pamiętajcie aby po włożeniu warzyw słoika nie zakręcać, pokrywka ma być uchylona. Warzywa, aby mogły sfermentować potrzebują powietrza.
Kimchi nadaje się do jedzenia po 24-ech godzinach. Najlepiej jest je fermentować do czterech dni a później słoik włożyć do lodówki. Im dłużej warzywa stoją w słoiku, nawet w lodówce, tym bardziej intensywnego smaku nabierają. Co niektórzy kimchi trzymają w lodówce nawet do kilku miesięcy.
Szukasz przepisów na dania z warzyw? Jeśli tak to wypróbuj nasz przepis na Surówkę z młodej kapusty i warzyw.
Dodaj komentarz