Ptysie to słodkie wypieki przygotowane z ciasta parzonego. Ciasto parzone uzyskuje się poprzez zaparzenie mąki w gorącej wodzie połączonej z tłuszczem. Ciasto to wywodzi się z Francji a jego nazywa w języku francuskim “choux” oznacza kapustę, gdyż ptysie po upieczeniu kształtem i wyglądem przypominają małe kapustki.
Idealne ptysie po upieczeniu powinny być lekko przypieczone, lekkie oraz suche. Po upieczeniu wypełnić je można bitą śmietaną, kremem pâtissière, kremem czekoladowym, kremem pistacjowym czy ganache.
Jeśli chodzi o pieczenie ptysi to są dwie szkoły: pieczenie w dwóch różnych temperaturach lub pieczenie w jednej stałej. Pieczenie w dwóch różnych temperaturach polega na włożeniu ptysi w pierwszym etapie pieczenia na kilka minut do piekarnika nagrzanego do wysokiej temperatury. Taka temperatura to około 215- 220 stopni Celsjusza i tak ptysie pieczone są przez 15-20 minut. Kolejno temperaturę zmniejsza się do około 170-175 stopni Celsjusza i piecze ptysie przez 10-15 minut. Niektórzy uważają, iż bardzo wysoka temperatura pozwala ptysiom lepiej wyrosnąć. Druga szkoła pieczenia ptysi to utrzymanie tej samej temperatury przez cały czas pieczenia. W taki też sposób przygotowałam ptysie z przepisu poniżej.
Znajdziesz mnie na Instagram: mecooksblog oraz Facebook: MeCooks

Składniki na ptysie.
- 125 ml wody
- 125 ml mleka
- 1 łyżeczka cukru
- 1/4 łyżeczka soli
- 12 dkg masła
- 15 dkg mąki pszennej
- 15 dkg jajek
Bita śmietana:
- 500 ml śmietanki kremówki (36%)
- 4 łyżki cukru pudru
- 1/2 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Dodatkowo:
- cukier puder do posypania ptysi
Jak zrobić ptysie z bitą śmietaną.
Do garnka wlać mleko, wodę, dodać masło, wsypać sól oraz cukier i zagotować. Mieszać do momentu całkowitego rozpuszczenia się masła. Kiedy masło jest już płynne zdjąć garnek z ognia, wsypać przesianą mąkę i mieszać przez około 30 sekund, aby mąka połączyła się z płynnymi składnikami. Kolejno, wstawić garnek na ogień i mieszając nieustannie gotować przez 1-2 minuty. Ciasto powinno być lekko szkliste, odchodzące od garnka i nie może być w nim grudek mąki. Gotowe ciasto należy wystudzić, co najmniej do temperatury około 160 stopni Celsjusza, gdyż w momencie dodawania do niego jajek nie może być gorące.
Kiedy ciasto jest już wystudzone zacząć dodawać jajka. Na raz dodawać tylko część jajek, mieszając ciasto nieustannie najlepiej robotem ręcznym. Następnie zimne ciasto przełożyć do rękawa cukierniczego z założoną tylką o średnicy około jednego centymetra.
Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia i lekko skropić wodą. Na tak przygotowaną blachę wyciskać ciasto ptysiowe tworząc kształt koła o średnicy 4-5 centymetrów. Piekarnik nagrzać do 190 stopni Celsjusza i kiedy gorący włożyć blachę z ptysiami. Piec przez około 30 -35 minut lub do momentu, w którym ptysie ładnie się przyrumienią. Po upieczeniu wyjąć ptysie z piekarnika, przekłuć każdego wykałaczką i odstawić do całkowitego wystygnięcia.
Do garnka wlać zimną śmietanę kremówkę, dodać ekstrakt waniliowy i ubić na pół sztywno. Do ubitej śmietanki dodać partiami cukier puder, cały czas ubijając do momentu, aż śmietana uzyska sztywną konsystencję. Należy uważać, aby nie przebić śmietanki, kilka sekund dodatkowego ubijania wystarczą, aby śmietanka się zważyła. Ubitą śmietanę przełożyć do rękawa cukierniczego.
Zimne ptysie przekroić na pół, każdego wypełnić bitą śmietaną. Po wierzchu ptysie oprószyć cukrem pudrem.

Warto wiedzieć robiąc ptysie z bitą śmietaną.
W trakcie pieczenia ptysi nie wolno otwierać piekarnika, w przeciwnym razie ptysie opadną.
Po upieczeniu przekłuwam ptysie wykałaczką, aby ptysie lepiej mi wyschły. Po przekłuciu ptysi gorące powietrze, które się w nich znajduje może szybciej wydostać się na zewnątrz.
Papier do pieczenia przed położeniem na blachę smaruję od wewnętrznej strony odrobiną margaryny. Posmarowanie papieru pozwala na jego przyklejenie się do blachy dzięki czemu papier nie rusza się kiedy wyciskam na niego ptysie.
Czas pieczenia ptysi zależy od ich wielkości. Większe ptysie będą potrzebować więcej czasu w piekarniku aniżeli te małe. Ptysie piekę na środkowej półce piekarnika w funkcją pieczenia góra dół.
Jeśli jajka dodajemy do letniego ciasta to należy się upewnić, iż po ich połączeniu a przed formowaniem ptysi ciasto będzie całkowicie wystudzone. Ptysie przygotowane z letniego ciasta będą miały problem z wyrośnięciem.
Szukasz przepisów na słodkie dania z bitą śmietaną? Jeśli tak to wypróbuj nasz przepis na Roladę bezową z bitą śmietaną.
Dodaj komentarz