Brioche to ciasto drożdżowe, które we Francji dostaniecie w każdej piekarni. Celem wyjaśnienie powiem Wam, iż jest to słodkie ciasto, które może być przełożone masą z orzechów, migdałów czy chociażby czekolady. Najczęściej jednak dostępne jest po prostu samo, bez żadnych dodatków.

Podczas mojej ostatniej wizyty we Francji jadłam trzy różne rodzaje Brioche. Pierwszy jaki kupiłam był z creme patissiere i z czekoladą.
Drugi, po który sięgnęłam był z migdałami, a ten trzeci był standardowy bo bez żadnych dodatków. Nie wiem, który smakował mi najbardziej. Jak dla mnie wszystkie były fantastyczne, za to mojemu mężowi do smaku wyjątkowo przypadł ten migdałowy. Po powrocie do domu taki Brioche właśnie mu upiekłam. Z pewnością w przyszłości nie raz jeszcze upiekę tę pyszną, francuską drożdżówkę.
Znajdziesz mnie na Instagram: mecooksblog oraz Facebook: MeCooks
Składniki na Brioche.
Ciasto drożdżowe:
- 150 ml mleka
- 34 dkg mąki pszennej
- 15 dkg masła (7,5 dkg zimnego/ 7,5 dkg topionego)
- 1/4 łyżeczka soli
- 3 łyżki cukru pudru
- 4 jajka
- 1,5 dkg drożdży
Masa marcepanowa:
- 15 dkg migdałów
- 5 dkg cukru pudru
- 2 jajka
- 10 dkg masła
- 10 dkg masy marcepanowej
- 2 łyżki mąki pszennej
Lukier:
- 15 dkg cukru pudru
- 2-3 łyżki soku z cytryny
Jak zrobić Brioche z migdałami.
Ciasto drożdżowe: 3 jajka wbić do miski, dodać cukier puder oraz sól. Ubijać 3-4 minuty na prawie puszystą konsystencję.
Mleko podgrzać, dodać drożdże i wymieszać. Do ubitych jajek wlać mleko wraz z drożdżami oraz wsypać przesianą przez sitko mąkę. Mieszać około 5 minut po czym wlać letnie, rozpuszczone masło. Wyrabiać 5 minut. Ciasto owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na 1,5 godziny.
Po upływie tego czasu wyjąć ciasto z lodówki i rozwałkować na wielkość 26 na 30 centymetrów. Na rozwałkowane ciasto wyłożyć starte na tarce zimne masło. Boki ciasta założyć do środka tak, aby całkowicie pokryły masło. Złożone ciasto ponownie rozwałkować na prostokąt o wymiarach 26 na 30 centymetrów, założyć boki i znów rozwałkować. Łącznie powtórzyć tę czynność 5 razy. Po ostatnim rozwałkowaniu ciasto przykryć folią spożywczą i włożyć do lodówki na 2 godziny. Podczas gdy ciasto leżakuje w lodówce zrobić możemy masę z migdałów.
Masa marcepanowa: migdały włożyć do miski i zalać wrzątkiem. Odstawić na 5 minut. Kolejno z migdałów odlać wodę, zdjąć skórkę i obrane zmiksować. W misce połączyć miękkie masło, masę marcepanową, mielone migdały, cukier puder, jajka oraz mąkę. Powinna powstać prawie kremowa masa o jednolitej konsystencji.
Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30 na 35 centymetrów. Na rozwałkowane ciasto wyłożyć masę marcepanową. Zwinąć w rulon. Gotowy rulon pokroić na 8 kawałków. Okrągłą formę wyłożyć papierem do pieczenia. W formie, w odstępach około 2-u centymetrowych ułożyć pokrojone kawałki ciasta masą marcepanową do dołu i do góry. Po wierzchu ciasto posmarować lekko roztrzepanym widelcem jajkiem. Gotowe ciasto odłożyć do wyrośnięcia na 50 minut. Wyrośnięte ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na około 50 minut.
Lukier: do miski wsypać cukier puder. Na początek dodać 2 łyżki soku z cytryny. Ucierać intensywnie przez 10 minut. Jeśli lukier jest zbyt gęsty z pewnością trzeba dodać odrobinę więcej soku z cytryny. W związku z tym nie dodajcie całego soku na raz a róbcie to stopniowo.
Po upieczeniu Brioche wyjąć z piekarnika, wystudzić. Można go posypać cukrem pudrem lub polać lukrem. W momencie wykładania cukru bądź lukru na ciasto z pewnością musi być ono zimne.
Smacznego!

Warto wiedzieć piekąc Brioche.
Wszystkie składniki poza masłem powinny mieć temperaturę pokojową. Ja obrałam migdały ze skórki, ponieważ chciałam aby moja masa migdałowa była delikatna w smaku. Możecie migdały zostawić w skórce.
Forma do pieczenia, której użyłam miała średnicę 28-u centymetrów. Bezsprzecznie możecie użyć większej formy do pieczenia wtedy jednak pokrójcie ciasto na więcej aniżeli 8 kawałków.
Lubisz dania z dodatkiem migdałów? Jeśli tak to wypróbuj nasz przepis na Rogale marcińskie.
Dodaj komentarz