Potrawami z grasicy zachwycają się Francuzi i Anglicy, natomiast w Polsce te dania są nieco zapomniane. Grasica jest gruczołem znajdującym się u ssaków, który obok wątroby oraz nerek należy do podrobów. W sztuce kulinarnej najczęściej używa się grasicy pochodzenia jagnięcego bądź cielęcego.
Grasica ma luźną formę, wyglądem przypomina przerośnięty móżdżek. Z zewnątrz otoczona jest błoną i żyłkami. Bez względu na to jak ją przyrządzamy, usunięcie jej zewnętrznej błony jest koniecznością. Grasicę można gotować, smażyć lub piec. Poniżej mam dla Was przepis na grasicę smażoną na maśle klarowanym i lekko podpiekaną w piekarniku. Polecam Wam podanie tejże grasicy z prostym puree kalafiorowym.
Znajdziesz mnie na Instagram: mecooksblog oraz Facebook: MeCooks

Składniki na grasicę na puree kalafiorowym.
- 60 dkg grasicy cielęcej
- 1/2 łyżeczka soli
- pieprz do smaku
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 duże ząbki czosnku
- 10 dkg masła klarowanego
Puree z kalafiora:
- 50 dkg kalafiora
- 300 ml mleka
- 1 ząbek czosnku
- 1/2 łyżeczka soli
- 2 łyżki tartego Parmezanu
- 2 łyżki masła
Jak zrobić grasicę na puree z kalafiora.
Do garnka wlać wodę i zagotować. Kiedy woda zaczyna się gotować włożyć kawałki grasicy, które gotować pod przykryciem, na małym ogniu przez 4-5 minut. Grasicę wyjąć z garnka, wystudzić i zdjąć błonę. Kolejno, każdy kawałek grasicy oprószyć solą, pieprzem oraz mąką.
Na patelni rozgrzać masło klarowane wraz z czosnkiem. Kiedy masło jest już gorące zmniejszyć ogień na średni i włożyć kawałki grasicy. Smażyć 10 minut łącznie, po 5 minut z każdej strony. Następnie, podsmażoną grasicę przykryć folią aluminiową i wstawić patelnię do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na 12 do 15 minut.
Puree z kalafiora: kalafiora oczyścić, podzielić na różyczki, które przełożyć do garnka. Do kalafiora dodać mleko, sól oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Zagotować i od momentu zagotowania gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 10 minut. Garnek zdjąć z ognia, dodać masło oraz ser Parmezan, po czym zmiksować całość ręcznym blenderem na masę o kremowej konsystencji.

Warto wiedzieć robiąc grasicę na puree kalafiorowym.
Łącznie użyłam dwóch dużych kawałków grasicy. Nie kroiłam ich na mniejsze części, podgotowałam jak i usmażyłam grasicę w całości.
Podgotowanie grasicy pozwala w łatwy sposób usunąć z niej jej dość sporą błonę. Błona schodzi zdecydowanie sprawniej z zimnej, aniżeli ciepłej grasicy dlatego zalecam wystudzenie grasicy po podgotowaniu.
Nie wyrzucałam błony, którą zdjęłam z grasicy. Pokroiłam ją na mniejsze kawałki, usmażyłam wraz z grasicą po czym dodałam do puree z kalafiora. Możecie też tak zrobić jednak nie jest to koniecznością.
Jeśli smażycie grasicę na patelni, która ma plastikową rączkę to takiej patelni nie wkładajcie do piekarnika. Nagrzejcie w piekarniku blaszkę lub naczynie żaroodporne i kiedy grasica jest podsmażona przełóżcie ją z patelni do tegoż gorącego naczynia.
Szukasz przepisów na dania z kalafiora? Jeśli tak to wypróbuj nasz przepis na Zupę kalafiorową z koperkiem.

Dodaj komentarz