Foie gras to przysmak kuchni francuskiej przygotowywany z wątróbki kaczej lub gęsiej. W odróżnieniu od zwykłej wątróbki kaczej oraz gęsiej, foie gras ma nie tylko inny kolor lecz jest także bardziej kremowe i nieco intensywniejsze w smaku.
Ja uwielbiam dania kuchni francuskiej i kiedy tylko mam okazję skosztowania foie gras w restauracji, zazwyczaj to robię. Zdecydowanie rzadziej przyrządzam dania z foie gras w domu, głównie ze względu na dość wysoką cenę tego produktu.
Dzisiaj chce się podzielić z Wami przepisem na pasztet przygotowany z foie gras. Pasztet ten postanowiłam zrobić z okazji nadchodzących Świąt i podarować go rodzinie w małych słoikach. Do przygotowania pasztetu, poza foie gras wykorzystałam cebulę szalotkę, białe wino, tymianek i śmietankę kremówkę. Pasztet wyszedł mi cudownie kremowy, po prostu pyszny w smaku. Muszę się bardzo hamować żeby go nie zjeść całego.
Znajdziesz mnie na Instagram: mecooksblog oraz Facebook: MeCooks

Składniki na pasztet foie gras.
- 60 dkg wątróbki foie gras (kacza lub gęsia)
- 1 i 1/4 łyżeczka soli
- 1/4 łyżeczka czarnego pieprzu
- 5 dkg cebuli szalotki
- 150 ml śmietanki kremówki (36%)
- 4 łyżki masła klarowanego
- 2 gałązki świeżego tymianku
- 50 ml białego wina półwytrawnego
- 10 dkg miękkiego masła
Jak zrobić pasztet foie gras.
Wątróbkę oczyścić, pokroić na duże kawałki, oprószyć łyżeczką soli oraz pieprzem. Na patelnię włożyć masło klarowane, roztopić i rozgrzać, po czym dodać wątróbkę. Smażyć na średnim ogniu przez 3-y minuty z jednej tylko strony, następnie przewrócić i dodać drobno krojoną cebulę szalotkę. Smażyć 3-y minuty mieszając od czasu do czasu. Kolejno, wyjąć wątróbkę, wlać białe wino i dusić bez przykrycia do momentu, w którym połowa alkoholu odparuje. W tym momencie dodać śmietankę kremówkę, tymianek, 1/4 łyżeczkę soli oraz pieprz. Kontynuować duszenie przez 2 minuty, zdjąć z ognia, włożyć wątróbkę i wystudzić. Zimną wątróbkę przełożyć do wysokiego naczynia, dodać miękkie masło i zmiksować na masę o jednolitej konsystencji. Pasztet foie gras przełożyć do małych słoiczków, które przetrzymywać w lodówce.

Warto wiedzieć robiąc pasztet foie gras.
Przed zmiksowaniem wątróbki należy z niej usunąć gałązki tymianku.
Jeśli nie macie świeżego tymianku użyjcie suszonego.
Wino należy odparowywać przez kilka minut na małym ogniu. Wina w przeciwieństwie do innych alkoholi nie odparujemy całkowicie, jego smak będzie praktycznie zawsze wyczuwalny.
Szukasz przepisów na pasztety mięsne? Jeśli tak to wypróbuj nasz przepis na Pasztet z królika.
Dodaj komentarz