Arancini to danie wywodzące się z Włoch, a konkretnie z Sycylii. Podstawą tego dania jest ryż, który po ugotowaniu dzieli się na porcje, rozpłaszcza je na dłoni, wypełnia nadzieniem i formuje w kulki. Popularnym nadzieniem jest mięso z sosem pomidorowym, często z dodatkiem zielonego groszku, ser mozzarella bądź inny ser oraz warzywa z serem na przykład grzyby lub bakłażan. Po połączeniu ryżu z nadzieniem i uformowaniu w kulkę, arancini obtacza się w bułce tartej i smaży w głębokim tłuszczu.
Kulki ryżowe arancini najlepiej smakują podane na ciepło. Można podać je bezpośrednio po usmażeniu bądź odgrzać w piekarniku po kilku godzinach od przygotowania. Arancini podane jako przekąska dobrze smakuje podane samo i nie potrzebny jest do niego żaden dodatek. Jeśli jednak mamy ochotę zaserwować je jako danie główne, wtedy dobrze jest je podać z dodatkiem sosu pomidorowego oraz lekkiej sałatki. Jeśli nie przygotowywaliście jeszcze tego dania u siebie w domu, koniecznie sprawdźcie poniższy przepis na arancini.
Znajdziesz mnie na Instagram: mecooksblog oraz Facebook: MeCooks

Składniki na arancini.
- 80 ml białego wina wytrawnego
- szczypta szafranu
- 25 dkg ryżu arborio
- 1 jajko
- 800 ml wywaru warzywnego
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 10 dkg białej cebuli
- 3 łyżki sera Parmezan
- 1/4 łyżeczka soli
- 1 łyżka masła
Dodatkowo:
- olej do smażenia
- 8 kulek mini mozzarelli
- 8 łyżeczek sosu pomidorowego
- 2 jajka
- 3-4 łyżki mąki
- 7-8 łyżek bułki tartej
Jak zrobić arancini.
Na patelnię włożyć drobno krojoną cebulę wraz z masłem i oliwą. Smażyć na małym ogniu przez 10 minut. Następnie, dodać ryż, zwiększyć ogień na średni i smażyć 2 minuty. Po tym czasie dodać szafran oraz białe wino i kontynuować smażenie przez 5 minut. Kolejno, małymi porcjami dodawać wywar, mieszając bardzo często, aby ryż się nie przypalił. Nie dodawać zbyt wiele płynu na raz, ryż nie powinien pływać w wywarze. Pod koniec gotowania dodać sól. Mnie ugotowanie risotto zajęło 30 minut. Po ugotowaniu, risotto zdjąć z ognia i wystudzić. Następnie do zimnego risotto dodać jajko, dokładnie wymieszać, przykryć i odstawić do lodówki na 3 godziny, a najlepiej na całą noc.
Risotto podzielić na osiem części, każdą rozpłaszczać na dłoni, pośrodku układać ser oraz łyżeczkę sosu pomidorowego. Kolejno, formować w kulki, obtaczać najpierw w mące, później w jajku a na koniec w bułce tartej. Do dość szerokiego garnka wlać olej, rozgrzać i kiedy gorący wkładać arancini. Smażyć na średnim ogniu na złoty kolor przez około 7-8 minut. Po usmażeniu arancini wyjmować na papierowy ręcznik, aby odsączyć je z oleju.

Warto wiedzieć robiąc arancini.
Podstawą arancini jest ryż i bardzo ważne jest, aby wybrać ten właściwy. Tak naprawdę arancini formowane jest z risotto, a jak wiadomo ryżem wykorzystywanym do przygotowania risotto jest ryż arborio. W sklepach spotkać można go również pod prostą nazwą ryż do risotto. Ten ryż charakteryzuje okrągły kształt ziaren. Dodatkowo w trakcie gotowania ryż arborio staje się lekko klejący. Kleistość ryżu ważna jest przy formowaniu kulek, gdyż pozwala im zachować kształt i sprawia, iż kulki nie rozpadają się w trakcie smażenia. Dodatkowo odpowiednia ilość sera Parmezan oraz jajka pomagają arancini zachować jedność w trakcie smażenia.
Arancini po usmażeniu przechowywać można przez parę dni w lodówce bądź można je zamrozić. Jeśli decydujemy się na zamrożenie arancini, każdą kulkę po usmażeniu należy wystudzić, włożyć do plastikowego pojemnika, szczelnie go zamknąć, a następnie umieścić w zamrażalniku. Aracinin przechowywać można w zamrażalniku przez około 2-3 miesiące. Po wyjęciu z zamrażalnika wystarczy odgrzać je w piekarniku.
Z podanych porcji składników uzyskałam 8 kulek arancini.
Lubisz dania z ryżu? Jeśli tak, to wypróbuj nasz przepis na Ryż z jabłkami.


Dodaj komentarz