Tort z owocami i białą czekoladą to pięknie się prezentujący i pyszny w smaku tort, który polecam robić w okresie wiosennym oraz letnim. Podstawą tortu jest lekki biszkopt przełożony kremem na bazie mascarpone, śmietanki kremówki i białej czekolady. Do kremu dodawane są owoce, w tym przypadku maliny oraz borówki, chociaż każde inne miękkie owoce sprawdzają się w tym kremie równie dobrze. Wierzch tortu pokryty jest kremem z mascarpone, masła i białej czekolady. Górę tortu udekorowałam kwitami jadalnymi, malinami i kremem. Ten tort jest idealny jako tort urodzinowy bądź przygotowany na każdą inną okazję taką jak chociażby imieniny. Minusem jest to, iż tort ten jest dość pracochłonny, jednak pracę nad nim można sobie rozłożyć na kilka dni. Zapraszam po przepis na tort z owocami i białą czekoladą i życzę udanych wypieków.
Znajdziesz mnie na Instagram: mecooksblog oraz Facebook: MeCooks

Składniki na tort z owocami i białą czekoladą.
Biszkopt:
- 5 białek (16 dkg)
- 5 żółtek
- 18 dkg cukru pudru
- 15 dkg mąki pszennej
- 5 dkg mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Poncz do nasączenia biszkoptu:
- 100 ml wody
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżka cukru pudru
Krem z białej czekolady z owocami:
- 25 dkg serka mascarpone
- 15 dkg białej czekolady
- 300 ml śmietanki kremówki (36%)
- 10 dkg świeżych malin
- 10 dkg świeżych borówek
Krem do tynkowania:
- 15 dkg białej czekolady
- 50 ml śmietanki kremówki
- 25 dkg serka mascarpone
- 20 dkg masła
- 2 małe kropelki różowego barwnika w żelu
Dodatkowo:
- kwiaty jadalne i świeże maliny do dekoracji
Jak zrobić tort z owocami i białą czekoladą.
Przygotowanie biszkoptu.
Do miski włożyć białka, dodać szczyptę soli i ubić na dobrze spienioną pianę. W tym momencie zacząć dodawanie cukru pudru, cały czas kontynuując ubijanie. Ubijać przez około 10 minut, zmniejszyć obroty miksera na małe i dodać po jednym żółtku. Wyłączyć mikser i za pomocą drewnianej łyżki wmieszać przesianą przez sitko mąkę pszenną oraz ziemniaczaną. Mąki nie dodawać na raz, a w czterech lub pięciu turach. Okrągłą formę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia, papier powinien nieco wystawać ponad formę. Do tak przygotowanej formy wylać ciasto. Piekarnik nagrzać do 180 stopni Celsjusza i kiedy gorący wstawić formę z ciastem. Biszkopt piec przez około 45 minut bądź do tak zwanego suchego patyczka. Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika i nie wyjmując z formy wystudzić. Zimny biszkopt przekroić wzdłuż na trzy w miarę równe blaty.
Nasączenie biszkoptu – przygotowanie ponczu.
Do butelki lub kubeczka wlać przegotowaną zimną wodę, sok z cytryny oraz cukier puder. Bardzo dokładnie wymieszać.
Krem z białej czekolady i owoców – przygotowanie.
Do garnka wlać śmietankę kremówkę, zagotować, zdjąć z ognia i dodać połamaną na kawałki białą czekoladę. Mieszać energicznie do momentu, w którym czekolada całkowicie się rozpuści. Wystudzić. Wystudzoną kremówkę wlać do miski, ubić na pół-sztywno. Następnie dodać serek mascarpone i kontynuować ubijanie, do momentu aż krem dobrze zgęstnieje. Należy uważać, aby kremu nie przebić, gdyż powstanie nam masło. Do ubitego kremu dodać maliny oraz borówki i delikatnie wymieszać.
Krem do tynkowania – przygotowanie.
Do garnka wlać śmietankę kremówkę, zagotować, zdjąć z ognia i dodać połamaną na kawałki czekoladę. Mieszać tak długo, aż czekolada całkowicie się rozpuści. Wystudzić. Miękkie masło włożyć do miski i za pomocą miksera ucierać przez około 10 minut. Kolejno, partami dodać serek mascarpone oraz zimną lecz nadal płynną czekoladę. Ubijać chwilę do uzyskania gęstej masy. Masę podzielić na 3 części. Do dwóch z nich dodać barwnik spożywczy, do jednej nieco mniej niż do drugiej. Dokładnie wymieszać.
Złożenie tortu.
Blaty biszkoptu dokładnie skropić ponczem. Nie skrapiałam podstawy dolnego blatu ani wierzchu górnego. Pierwszy blat biszkoptowy włożyć do okrągłej formy, w której pieczony był biszkopt. Formę wyłożyć wysoką folią rantową. Na blacie ułożyć połowę kremu z białej czekolady i owoców, przykryć drugim blatem, który pokryć pozostałym kremem, a na nim ostatni blat biszkoptowy. Całość wstawić do lodówki na co najmniej 6 godzin, a najlepiej na całą noc. Po wyjęciu tortu z lodówki usunąć z niego folię rantową, a tort dokładnie pokryć cienką warstwą jasnego kremu do tynkowania. Wstawić do lodówki na 20 minut. Po wyjęciu z lodówki tort dokładnie pokryć pozostałym kremem. Ja dół posmarowałam najciemniejszym kremem, wyżej dałam nieco jaśniejszy, a góra była jasna. Odrobinę każdego kremu odłożyłam do dekoracji góry tortu. Tort udekorować malinami, odrobiną kremu oraz kwiatami jadalnymi. Tak przygotowany tort wstawić do lodówki najlepiej na całą noc.

Warto wiedzieć robiąc tort z owocami i białą czekoladą.
Forma do pieczenia, której użyłam to tortownica o wymiarach 21 centymetra. Tortownicę lekko przesmarowałam margaryną i wyłożyłam papierem. Papier musi wystawać ponad formę, aby w trakcie pieczenia biszkopt nam się nie wylał. Do upieczenia biszkoptu użyć można także metalowego rantu. Czas pieczenia biszkoptu zależy od piekarnika. W niektórych piecze on się szybciej, a w innych potrzebuje nieco więcej czasu.
Wszystkie składniki użyte do przygotowania biszkoptu powinny być w temperaturze pokojowej.
Kwiaty jadalne, którymi udekorowałam ciasto to gomfrena kulista.
Przygotowanie tortu warto jest rozłożyć sobie w czasie. W pierwszym dniu dobrze jest upiec biszkopt. W drugim dniu przygotować można krem z owocami, a w trzecim krem do tynkowania oraz złożyć tort.
Krem do tynkowania przygotować można bez barwnika spożywczego. Może on być po prostu jasny.
Lubisz torty z owocami? Jeśli tak, to wypróbuj nasz przepis na Tort jeżynowy.







Czy mozna użyć smietany 30% zamiast 36?
Czy może być tortownica śr 24?
Witam, robiłam ze śmietanką 36% więc nie wiem czy 30% się sprawdzi. Na pewno jest mniej sztywna po ubiciu, aniżeli śmietanka 36%. Tortownica o średnicy 24 centymetrów też się sprawdzi, tort będzie jedynie nieco niższy. Pozdrawiam 🙂