Rogale świętomarcińskie to tradycyjne rogale robione w dniu 11 listopada czyli w Dniu Świętego Marcina w Poznaniu.

Bazą rogali jest ciasto półfrancuskie wypełnione nadzieniem z białego maku, orzechów, migdałów i okruszków biszkoptowych. W nadzieniu znaleźć mogą się także rodzynki oraz kandyzowana skórka pomarańczowa.
Pomimo, iż przygotowanie ciasta półfrancuskiego zajmuje sporo czasu, nie jest ono trudne do zrobienia. Należy uzbroić się w cierpliwość i podjąć wyzwanie 😉
Znajdziesz mnie na Instagram: mecooksblog oraz Facebook: MeCooks
Składniki potrzebne do zrobienia rogali.
Ciasto półfrancuskie:
- 50 dkg mąki pszennej
- szczypta soli
- 2,5 dkg świeżych drożdży
- 5 dkg cukru kryształu
- 1 duże jajko
- 1 żółtko
- 210 ml letniego mleka
- 5 dkg topionego masła
- 15 dkg mrożonego masła
Masa makowa:
- 30 dkg białego maku
- 10 dkg orzechów włoskich
- 10 dkg migdałów
- 5 łyżek pokruszonych biszkoptów
- 1 jajko (5 dkg)
- 10 dkg masy marcepanowej
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 12 dkg cukru pudru
Dodatkowo:
- 1 jajko
- 1 łyżka mleka
- 10 dkg orzechów włoskich
Lukier:
- 20 dkg cukru pudru
- 3 pełne łyżki soku z cytryny
Jak zrobić rogale marcińskie.
Ciasto półfrancuskie: drożdże rozetrzeć z jedną łyżką cukru. Kiedy płynne, dodać łyżkę mąki oraz łyżkę letniego mleka. Wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Cukier wsypać do miski, dodać jajko oraz żółtko, rozetrzeć na masę o kremowej konsystencji. Następnie dodać przesianą mąkę, sól, letnie mleko oraz wyrośnięte drożdże. Bardzo szybko i krótko wyrobić po czym dodać płynne, letnie masło. Wyrabiać przez kolejnych kilka sekund. Ciasto uformować w kształt prostokąta, owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na godzinę.
Po godzinie ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować na prostokąt o wymiarach 35 na 20 centymetrów. Jeśli potrzeba podsypać ciasto odrobiną mąki. Rozwałkowane ciasto pokryć startym na tarce o dużych oczkach mrożonym masłem, zostawiając około 1 centymetr marginesu z każdej strony. Ciasto złożyć na trzy części. Zaczynając od prawej, krótszej części prostokąta założyć 1/3 ciasta ku środkowi, tak aby została 1/3 ciasta nie pokryta. Kolejno założyć złożone już ciasto na niepokrytą jeszcze 1/3 cześć. Ciasto owinąć w folię, włożyć do lodówki na godzinę.
Po wyjęciu z lodówki ciasto ponownie lekko podsypać mąką, rozwałkować na prostokąt o tych samych wymiarach co poprzednio i ponownie złożyć na trzy. Włożyć do lodówki na kolejną godzinę. Po godzinie powtórzyć tę samą czynność. Ciasto w sumie powinno być rozwałkowane trzy razy. Po ostatnim rozwałkowaniu warto ciasto zostawić w lodówce na dłużej. Ja zostawiłam ciasto w lodówce na noc.
Masa makowa: orzechy włoskie włożyć do miski, zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut.
Migdały włożyć do miski, zalać wrzątkiem, odłożyć na 30 minut. Po 30-u minutach usunąć łupkę.
Mak włożyć do garnka, zalać wodą. Gotować na małym ogniu przez 20 minut. Ugotowany odlać z wody, wystudzić i przemielić dwa razy w maszynce. Wraz z makiem zmielić orzechy włoskie i migdały.
Do miski włożyć cukier puder i dodać marcepan. Rozetrzeć. Następnie dodać jajko. Rozcierać przez chwilę. Do utartych składników włożyć przemielony z orzechami i migdałami mak, nie na raz a w mniejszych ilościach. Na koniec dodać pokruszone biszkopty i kandyzowaną skórkę pomarańczową.
Dodatkowo: w miseczce wymieszać jajko z mlekiem. Użyjemy mieszanki do posmarowania rogali.
Orzechy włoskie uprażyć na suchej patelni, na małym ogniu. Uprażone posiekać.
Lukier: cukier puder przesiać do miski, dodać sok z cytryny Ucierać przez około 10 minut. Powinna postać płynna, jednolita polewa lukrowa. Jeśli składniki nadal są “sztywne” dołożyć odrobinę soku z cytryny,
Złożenie i pieczenie rogali: ciasto wyjąć z lodówki, podzielić na dwie części. Pierwszą część rozwałkować na kwadrat, z którego wyciąć osiem trójkątów. W międzyczasie drugą część ciasta trzymać w lodówce.
Na dłuższy bok każdego z trójkątów wyłożyć masę makową, zawinąć raz po czym zrobić małe nacięcie pośrodku prostokąta (w części, w której już jest mak) lekko zgiąć boki ku środkowi i kontynuować zwijanie. Gotowe rogaliki ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, posmarować jajkiem wymieszanym z mlekiem i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 30 minut.
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni Celsjusza. Rogaliki piec na złoty kolor od 25 do 30 minut. Upieczone wystudzić, polać lukrem i posypać prażonymi orzechami.
Smacznego!
Warto wiedzieć robiąc rogale marcińskie.

W zależności od tego jak duże rogale chcecie uzyskać tak duże wytnijcie z ciasta prostokąty, z których formowane będą rogale.
Ciasto należy wyrobić szybko i sprawnie. Powinno to zająć do minuty.
Jeśli ciasto przywiera do stolnicy, bardzo lekko należy je podsypać mąką.
Rogale można pokropić po wierzchu lukrem lub zanurzyć wierzch rogali w lukrze.
Lubisz mak? Jeśli tak to wypróbuj nasz przepis na ciasto Makowa Bonanza.
Dodaj komentarz