Pavlova to słodki deser z białek i cukru. Podawana jest z bitą śmietaną bądź z kremem oraz z owocami. Na zewnątrz beza jest chrupiąca, a jej środek jest miękki, ciągnący, przypominający ptasie mleczko. Mini Pavlova to mniejsza forma Pavlovej, która świetnie sprawdza się podana jako deser na słodkim stole. Indywidualna mini Pavlova nie wymaga krojenia i pięknie prezentuje się na talerzu.
Przygotowanie deseru mini Pavlova zaczynam od ubicia białek z cukrem i szczyptą soli. Przy ubijaniu białek bardzo ważne jest, aby ich nie przebić, czyli nie ubijać ich zbyt długo przed dodaniem do nich cukru. Idealna forma białek, to forma bardzo dobrze spieniona, niemalże sztywna. Celem uzyskania takiej formy białka ubijam nieco ponad dwie minuty. W kolejnym kroku dodaję cukier, ale nie na raz, a w mniejszych porcjach, około łyżkę co kilkanaście sekund. Cukru nie należy dodawać nieustannie, a raczej robić to w małych odstępach czasowych. Kiedy białka mam już dobrze ubite formuję z nich małe bezy, które piekę w niskiej temperaturze przez niecałe dwie godziny.
Upieczone i wystudzone bezy wypełniam kremem. Można je wypełnić tylko bitą śmietaną bądź postawić na połączenie śmietanki z serkiem mascarpone. Jako, iż Pavlova jest bardzo słodka to nie powinno w niej zabraknąć owoców, zwłaszcza tych które mają kwaskowaty smak. Owoce, które idealnie sprawdzają sią jako dodatek do Pavlovej to maliny, kiwi, truskawki, marakuja, borówki, jeżyny. Fajnym dodatkiem jest także krem cytrynowy lub coulis truskawkowe. Mini Pavlova to deser, który jest idealny na walentynki, urodziny oraz podany na słodkim stole. Polecam wam poniższy przepis na mini Pavlovą i życzę smacznego.
Znajdziesz mnie na Instagram: mecooksblog oraz Facebook: MeCooks

Składniki na deser mini Pavlova.
- 160 ml białek (4 duże jajka)
- 25 dkg cukru kryształu
- szczypta soli
- 1,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej albo kukurydzianej
- 1 łyżeczka octu lub soku z cytryny
Krem:
- 37,5 dkg serka mascarpone
- 300 ml śmietanki kremówki (30 – 36%)
- 3 łyżki cukru pudru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Dodatkowo:
- 15 dkg malin
- 15 dkg jeżyn
- 2 marakuje
- świeże liście mięty

Jak zrobić deser mini Pavlova.
Do miski włożyć białka wraz ze szczyptą soli i ubić na bardzo dobrze spienioną, niemalże sztywną pianę. W tym momencie małymi porcjami zacząć dodawanie cukru kryształu, cały czas ubijając. Ubijać przez około 8-10 minut, po czym dodać ocet, a po nim łyżką wmieszać przesianą mąkę ziemniaczaną.
Papier do pieczenia ułożyć na blasze do pieczenia i odrysować na nim 12 kółek o średnicy 7-u centymetrów każde. Następnie papier odwrócić na drugą stronę, blaszkę lekko przesmarować margaryną i położyć na niej papier. Ubite białka włożyć do rękawa cukierniczego z tylką na jego końcu. Sprawnymi ruchami wyciskać masę z białek na odrysowane na papierze kółka. Pośrodku każdego pozostawiać wgłębienie, w które później będzie można włożyć krem.
Piekarnik nagrzać do 140 stopi Celsjusza i kiedy gorący wstawić blachę z bezami. W momencie wstawienia blaszki temperaturę od razu zmniejszyć do 100 stopni Celsjusza. Bezy suszyć przez 1 godzinę i 50 minut. Kolejno piekarnik wyłączyć i pozostawić w zamkniętym bezy na co najmniej 4 godziny – bezy powinny całkowicie wystygnąć.
Do miski włożyć zimną śmietanę kremówkę, dodać cukier puder i ubić na pół-sztywną konsystencję. W tym momencie dodać zimne mascarpone oraz wanilię, ubijając razem maksymalnie do około minuty – krem powinien przybrać gęstą konsystencję. Gotowy krem przełożyć do rękawa cukierniczego z tylką na końcu i wypełnić nim dokładnie każdą bezę. Na kremie ułożyć świeże owoce, a całość udekorować listkami mięty.

Warto wiedzieć robiąc deser mini Pavlova.
Odrysowane na papierze kółka powinny być w ostępach od siebie, a nie jedno obok drugiego. W trakcie pieczenia bezy rosną i jeśli będą zbyt blisko siebie to mogą się posklejać.
Białka wykorzystane do przygotowania bez powinny mieć temperaturę pokojową. Ubijanych białek nie wolno przebić, gdyż takie białka opadną w trakcie pieczenia i nie będą miały delikatnej formy. Dobrze ubite z cukrem białka są gęste, lśniące i mają biały kolor.
Białka na papier wykładam przy pomocy worka cukierniczego z tylką w kształcie kwiatu. Końcówka tylki powinna być w miarę duża i może mieć kształt otwartej gwiazdy, kwiatu bądź być okrągła. Pusty rękaw z tylką wkładam do wysokiego kubka, naciągam końce rękawa i wypełniam go masą z białek. Ubite białka można również uformować przy pomocy łyżki bądź woreczka foliowego. Pierwszy poziom bezy formuję w taki sposób, iż masa pokrywa całe koło, natomiast przy wyciskaniu drugiego poziomu zostawiam środek pusty. Zdjęcia bez znajdziecie na moim Instagramie.
Bezy należy wypełniać kremem dopiero przed ich podaniem, gdyż wypełnione nim wcześniej i trzymane w lodówce zmiękną. Po upieczeniu i wystudzeniu bezy należy włożyć do szczelnie zamykanego pojemnika i przytrzymywać je w temperaturze pokojowej nie dłużej, aniżeli dwa tygodnie.
Lubisz deser Pavlova? Jeśli tak, to wypróbuj nasz przepis na Pavlovą z bitą śmietaną, kremem i owocami.


Na taki deser mogłabym się skusić. Pysznie wygląda